Instagram Karanlık Mod Nedir, Nasıl Yapılır?
8 Eylül 2020 2 Dakika

Instagram Karanlık Mod Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram Karanlık Mod Nedir, Nasıl Yapılır?


Instagram tüm dünyada insanların sıklıkla kullandığı bir uygulama. Her gün milyonlarca insan Instagram’a giriş yapıyor, fotoğraf, video ve hikaye paylaşıyor. Hal böyle olunca yeni güncellemeler kaçınılmaz oluyor. Instagram’ın son güncellemeleriyle birlikte gelen karanlık mod bir çok kullanıcının dikkatini çekti. 


Peki bu karanlık mod nedir?
 Karanlık mod Instagram içerisindeki tüm beyaz alanları siyaha çeviren bir özellik. Siyah temalı bir anasayfada gezebilir, siyah temalı bir ekranda mesajlaşabilirsiniz. 
Karanlık modu neden kullanmalıyım?


Bildiğiniz gibi beyaz ışık özellikle geceleri gözlerimizi daha çok yoruyor ve sağlığımızı da etkiliyor. Özellikle baş ağrılarınız fazlaysa uzun süre beyaz ışığa maruz kalmanızdan dolayı olabilir. Mavi ışık filtresi bir çok telefonda olsa da karanlık mod sağlığımız için daha etkili bir özellik. Ayrıca koyu tonları sevenler için de kullanılması kaçınılmaz bir özellik.
Nasıl karanlık moda geçebilirim?


IOS ve Android işletim sistemlerinin ikisine de güncellemeyle beraber bu özellik geldi. Bazı telefonların işletim sistemlerinde de bu özellik olsa da bazen uygulama için de çalıştıramayabiliyor. Instagram’da karanlık mod kullanmak için aşağıdaki yolu izlemeniz yeterli;


Profil>Ayarlar>Tema


Yukarıdaki yolu izledikten sonra tema seçenekleri karşınıza gelecek. Karanlık seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra tekrar beyaz yapmak isterseniz aynı yolu izleyerek Aydınlık seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Telefon sisteminizin teması zaten siyah ise Sistem Varsayılanı şeçeneğini seçebilirsiniz. Böylelikle uygulama harici telefon sisteminizin temasını değiştirdiğiniz zaman da Instagram uygulamanız sistem temanıza uyum sağlayacak tercihinizle birlikte değişecektir.